
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Open Drain |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Logic Type | Shift Register |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 80 ns |
| Propagation Delay | 80 ns |
| Logic Function | Shift Register |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Output Lines | 9 |
| Function | Serial to Parallel, Serial |
Stock: 992
Distributors
pcbx
Unit Price$0.92589
Ext.Price$0.92589
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.92589 | $0.92589 |
| 10 | $0.67625 | $6.76250 |
| 25 | $0.61213 | $15.30325 |
| 50 | $0.57646 | $28.82300 |
| 100 | $0.54288 | $54.28800 |
| 300 | $0.51660 | $154.98000 |
| 500 | $0.49159 | $245.79500 |
| 1000 | $0.46850 | $468.50000 |
| 3000 | $0.45196 | $1355.88000 |
| 5000 | $0.43601 | $2180.05000 |
